/ Vystúpenie k rozprave ku Zákonu o pomoci tehotným ženám (10:20)

- Zákon, ktorý má pomôcť tehotným ženám podporilo v prvom čítaní 75 poslancov. Som spolupredkladateľom tohto zákona a verím, že na ďalšej schôdzi prejde aj druhým čítaním a čím skôr bude platiť.
- Oceňujem, že debata k zákonu bola zväčša slušná, v pokojnom duchu, o argumentoch za a proti.
- Vnímam vysoko pozitívne fakt, že nejde o diskusiu o zákazoch, ale o pomoci a som presvedčený o tom, že práve to je cesta k zlepšeniu stavu v tejto oblasti.
(5.10.2021)

/ KONTRAST V ODPOVEDIACH GP A ŠP (03:35)

V priebehu tejto schôdze sme mali možnosť rokovať o Správach generálneho i špeciálneho prokurátora. Ako laika ma zaujímalo, prečo Generálny prokurátor nariadil zničiť dôkaz nahrávku Gorily resp. to nariadil spraviť vyšetrovateľovi. Po viacnásobnom zopakovaní otázky sa pán Generálny prokurátor napokon odhodlal odpovedať mi. Podobnú otázku som dal aj pánovi Špeciálnemu prokurátorovi. Ten mi odpovedal v rozprave bez dlhého otáľania, priamo, snažil sa to vysvetliť. Veď, pozrite si ich odpovede vo videu. (06.10.2021)

/  PREČO SA MÁ ZNIČIŤ GORILA??? (08:16)

Pýtal som sa generálneho prokurátora na to, čo nemôže pochopiť mnoho ľudí - "Prečo nariadil ZNIČIŤ dôkazový materiál, akým je nahrávka GORILY?"
...
Generálny prokurátor mi odpoveď nedal.
...
(30.9.2021)

/ Tlačová konferencia MZ o očkovaní (03:34)

Čelíme ťažkej skúške, vyzývame na súdržnosť a spoločnú zodpovednosť za Slovensko.
Moje vystúpenie na tlačovke 30.7.2021 si môžete pozrieť tu.

/ PITNÁ VODA (01:49)

V obci Radošovce v okrese Skalica začala Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) práce na výstavbe vodovodu. Projekt v celkovej hodnote 4,32 milióna eur zabezpečí rozvody vody pre viac ako 440 odberných miest. (29.6.2021)

/ PRESAĎME ČO SA DÁ A POMÁHAJME (10:38)

Nereagoval som na jednotlivých rečníkov faktickými poznámkami, ale prihlásil som sa radšej do rozpravy aj ja a hovoril som, aký je môj pohľad na tieto vec. (24.06.2021)

/ "DEMOKRATICKÉ" PRAKTIKY PANI PREDSEDNÍČKY NA VÝBORE (01:09)

NEURČILI STE MA? URČÍM SA TEDA SAM! (16.06.2021)

/ ODSTRÁNILI SME ĎALŠIU NESPRAVODLIVOSŤ (01:15)

Možno máte skúseností s rôznou nespravodlivosťou, cítite ju, dotýka sa vás a ste bezradní a neviete si pomôcť. V tomto zmysle sa teším, že sme presadili túto malú zmenu vrámci zákona o zubných pohotovostiach, ktorá je, verím, prvou lastovičkou k ďalším zmenám, ktorým sa chceme v budúcnosti na tomto poli venovať. (22.06.2021)

/ Vystúpenie v rozprave k odvolávaniu Romana Mikulca (13:29)

30. Mimoriadna schôdza NRSR - odvolávanie Romana Mikulca (16.6.2021)

/ V politike TA3 (23.5.2021) (0:46)

POLÍCIA, PROKURATÚRA A SÚDY KONAJÚ KONEČNE NEZÁVISLE A SMERÁKOM TO VEĽMI PREKÁŽA

/ Faktická poznámka k vystúpeniu Igora Matoviča (2:03)

Pri rokovaní o PVV vystúpil v pléne aj expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič. Dovolil som si ho nielen vo svojom mene, ale aj v mene vás, ktorí mi píšete - podporiť faktickou poznámkou a poďakovať mu.

/Ako vypočítať termín Veľkej noci (6:11)

Krátke edukatívne video, ako vypočítať termín Veľkej noci.

/Televízne noviny TV MARKÍZA (15. marca 2021) (3:58)

Reportáž: Ultimátum pre premiéra
/ Televízne noviny (Markíza) - 10. marca 2021

Reportáž "OĽANO debatuje o kríze", v ktorej požiadali o názor aj mňa.

/Faktická poznámka na vystúpenie poslanca Róberta Fica (1:40)

Fico sa objavuje v rokovacej sále NR SR veľmi zriedka. Chodieva na hlasovania, niekedy príde a dá procedurálny návrh alebo sa prihlási s nejakou faktickou poznámkou (aj to sa stane zriedkavo), občas sa prihlási do rozpravy a predvedie sa v plnej kráse. Tak, ako to on vie. Aj na uplynulej schôdzi sa tak stalo: Znova prišli „kvetnaté“ reči o tom, k čomu sa SMER hrdo hlási, aké je životne dôležité, že je SMER-SD prítomný v európskom priestore, atď... veď viete... (pokračovanie v popise videa)

/Tlačová konferencia k predĺženiu núdzového stavu (1:26)

Úryvok z tlačovej konferencie po predĺžení núdzového stavu (24. mimoriadna schôdza NR SR)

/ Faktická poznámka (24. mimoriadna schôdza NR SR) (1:05)

Moja faktická poznámka k rozprave Mariána Kotlebu.

/ Vystúpenie v rozprave (24. mimoriadna schôdza NR SR) (10:49)

Mimoriadna schôdza k predĺženiu núdzového stavu v súvislosti s COVID-19 (25. februára 2021).

/ Z TB: Zvolili sme špeciálneho prokurátora (0:58)

Spomedzi štyroch mimoriadne kvalitných kandidátov sme dnes zvolili špeciálneho prokurátora, ktorým bude Daniel Lipšic. Hlavným pilierom volebného programu OĽANO je boj proti korupcii. Ľuďom sme sľúbili, že rozviažeme ruky polícii, súdom a prokuratúre a naše sľuby si plníme.

/ Z TB: Doplatky pre viaceré skupiny sú minulosťou (1:04)

Doplatky za lieky pre deti do 6 rokov, seniorov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sú minulosťou. Ani počas náročného boja s pandémiou nezabúdame a plníme náš program. Sociálnu a pro-rodinnú politiku máme v krvi, o čom svedčí viacero sociálnych opatrení, napr. aj nedávno schválený tehotenský príspevok. Deti, seniori a ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím patria medzi najohrozenejšie skupiny obyvateľstva a musí im patriť naša zvýŠená pozornosť. Mnohým z nás sa tak splnil sen o ktorom snívali roky a ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na tomto želaní mnohých ľudí Slovenska.

/ Vieme, aká je ich motivácia (vystúpenie v rozprave) (6:38)

Sadli si na vlnu nespokojnosti v spoločnosti, ktorá vznikla v súvislosti s pandémiou a želajú si predčasné voľby. Je to pud sebazáchovy, ktorý im nedovolí konať inak. Dovolil som si im to pripomenúť aj vystúpením v pléne.

/ Hodina otázok 28. januára 2021 (6:09)

Otázka od poslanca Marka Šefčíka ministrovi dopravy (Cestný obchvat okolo Holíča)

/Poslanecká kontrola (2:13)

Zostrih z tlačovej konferencii po poslaneckej kontrole na Správe štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky.

/Vianočné prianie: Nech vaše srdcia naplní betlehemské svetlo (0:55)

Na pozadí pochmúrnej ČIERNEJ cítiť sviatočnú ČERVENÚ, ale podstatná je ZELENÁ nádej, ktorú prináša Ježiško v jasličkách. Prajem všetkým požehnané Vianoce, v ktorých nech nechýba NÁDEJ. Vyprosujem vám nádej do každej rodiny a do každého srdca! Buďte zdraví vy, aj vaše rodinky!

/ Nie pre média, ale pre mamičky (2:02)

OĽaNO presadilo návrh zákona, ktorý vylepší ekonomickú situáciu pre asi 41 000 mamičiek , ktoré čakajú svoje bábätko. Nie na konci volebného obdobia, ale už po 9 mesiacoch. Dnes to prešlo. 120-timi hlasmi zo 120. 

/ 200 EUR mesačne pre tehotné mamičky (10:27)

Mám tú česť byť jedným zo štyroch predkladateľov zákona, ktorí zavádzajú tehotenský príspevok, ktorý pomôže asi 41 000 ženám ročne. Verím, že zákon bude mať širokú podporu a prejde do praxe už v budúcom roku (od apríla 2021)./Váha Ficovho slova (1:53)

Niekedy máme veľmi krátku politickú pamäť a veríme politikom, ktorí nás už neraz oklamali. Treba si to občas pripomenúť. Fico považoval za nedôstojné vykrikovať z opozičnej lavice po tom, ako bol niekto premiérom (vtedy Dzurinda) a v roku 2009 predstavil svoj recept... Vtedy klamal, dnes klamal, zajtra bude klamať!


/Ako sa Erik Tomáš v priamom prenose strápnil (3:52)

Erik Tomáš o mne povedal, že som „nepotrebným“ poslancom, lebo som mal málo preferenčných hlasov vo voľbách. Ja – ako obyčajný učiteľ, som na 48. mieste na kandidátke OĽaNO skutočne získal „len“ 3917 hlasov (za ktoré vám opätovne ďakujem!). Keď kandidoval v roku 2016 Erik Tomáš za SMER prvýkrát, dali ho na 25. miesto kandidátky ako známeho moderátora najsledovanejšej televízie na Slovensku, hovorcu ministerstva vnútra či hovorcu Róberta Fica. Aký výsledok dosiahol? Získal „až“ 2529 preferenčných hlasov! Teda o 1388 menej ako "obyčajný učiteľ z Holíča". Lži a manipulácie boli takýmto ľuďom vždy vlastné. Je to ich pracovná metóda a uvedené je len malý príklad v mori iných ich klamstiev. Ďakujem, pán minister Milan Krajniak, že ste sa ma zastali vo svojej reči v pléne. Vážim si to!

/ K súdruhovi Blahovi (faktická poznámka) (0:57)

Súdruh Blaha nás včera viackrát poctil svojimi vystúpeniami v rozprave. Keď sa znova raz postavil za komunistov a bagatelizoval zverský režim, opakovali sme mu dokola, ako to vnímame my - v mnohých faktických poznámkach. Blaha má stále množstvo fanúšikov, ktorí mu jeho bludy zhltnú. O sile jeho argumentov svedčí to, že jeho príhovory nepočúval v pléne a nepodporil ho žiaden “smerák”. A tiež to, že jeho bývalí z Hlasu Smeru sa od neho dištancujú. Tak som mu teda pripomenul túto jeho názorovú opustenosť.

/ Záverečná reč spravodajcu / Zákon na pomoc tehotným ženám (1:18)

Ďakujem konkrétnym ľuďom, ktorí nám písali svoje konkrétne životné príbehy a ktorí nás vyzývali, aby sme tento zákon podporili. Ďakujem vám za túto podporu, cítime to a verím, že vypočujeme vaše prosby!

/ Vystúpenie v rozprave / Zákon na pomoc tehotným ženám (14:59)

Milujem život a verím, že aj vy všetci. Prosím o podporu návrhu nášho zákona. Ďakujem!

/ Aby sme nezabudli: Pamätný deň obetí komunistického režimu (4:32)

Pamätný deň obetí komunistického režimu nie je iba symbolické gesto. My ho považujeme za dôležitú vec. Pamätný deň bude spomienka na viac ako 70 000 ľudí, ktorí boli väznení a odsúdení z politických dôvodov. Mnohí máme s týmito ľuďmi osobné skúsenosti, ďalšia generácia však už svedkov minulosti poznať nebude. Nielen o tom som hovoril v rozprave v pléne NR SR.

/ K 13. -tým dôchodkom (0:58)

Moja faktická poznámka k vystúpeniu poslanca Kamenického. V parlamente sa hovorilo o 13. dôchodkoch a do ministra sa pustili Tomáš, Blanár, Kamenický či Richter. Kritizujú kroky pomoci. Pravda je však taká, že oni iba sľubovali, my však skutočne dávame. Vypočujte si viac v krátkom videu z pléna.

/ Zrušenie 28-ky (0:58)

O tom, prečo navrhujeme zrušiť viazanie príspevku pri narodení až na 28. deň po narodení dieťaťa. Chceme, aby matky dostali pomocnú ruku skôr!

/ Nikdy nezabudneme (4:03)

V OĽaNO sme si pripomenuli obete okupácie Československa v roku 1968. Niekoľko mojich slov vo videu (od 2:37) k vražde pani Viktórie Rybárovej.
/ Pri hrobe obete 68-roku, pani Viktórie Rýbarovej (2:52)

V Hlohovci som sa tento týždeň stretol s pani, ktorá mi ukázala hrob jednej z obetí z roku 1968. Volala sa pani Viktória Rybárová. Počas okupácie Československa jej tank pomliaždil niektoré časti tela, na následky zranení nasledujúci deň zomrela. Vrah nebol nikdy potrestaný, ani odhalený, tank vtedy ani nezastavil. Pani Rybárovej som položil ako znak úcty za jej obetu veniec. Na tieto veci by sme nemali nikdy zabudnúť!


/ Anketa (Televízne noviny, TV Markíza)


Moja odpoveď v reportáži TV MARKÍZA (piatok 24. 7. 2020). Môj krátky výstup od 3:42.

/ My to chceme robiť inak (1:59)

Jeden z predkladateľov návrhu na odvolanie premiéra nás kritizoval v súvislosti s dôchodkami a tiež premiéra kritizoval, že dôležité veci mal vyrokovať v Bruseli "v kuloároch". My to chceme robiť inak. Pokúsil som sa mu to vysvetliť.
/ Faktická poznámka: 28-ka je nezmysel (2:02)

Mamička potrebuje podporu hneď, nie až vtedy, keď sa jej dieťatko dožije 28 dní od narodenia. Našim návrhom chceme priniesť zmenu, aby mamička mohla požiadať o časť príspevku (400 EUR) už po 4. mesiaci tehotenstva. Hlasovať o posunutí tohto zákona do druhého čítania budeme v utorok o 17:00. Verím, že získa v pléne širokú podporu.

/ Vystúpenie v rozprave: Zákon, ktorý je prorodinný a prosociálny (11:34)

Moje vystúpenie v rozprave na podporu zákona, ktorý má ambíciu, aby dostal podporu širokej verejnosti. Tento zákon nezakazuje ženám ísť na potrat, ale má byť pozitívnym a podporným: má motivovať, aby sa žena nemusela pre potrat rozhodnúť, ale mala podmienky život darovať. Teda stručne zhrnuté: Ak sa žena rozhodne na potrat ísť, zákon, ktorý prinášame, jej v tom nezabráni. 

/ Vystúpenie v rozprave k práci Borisa Kollára (4:33)

7. júla 2020, NR SR

/ Tlačová konferencia TA3 (19. júna 2020) (1:06)

Moje krátke vystúpenie počas tlačovej konferencie k návrhu zákona poslancov OĽaNO na pomoc ženám v ťažkej situácii, aby sa čím viac žien mohlo rozhodnúť pre život. Povzbudil som mužov, aby boli oporou svojim partnerkám a manželkám a nebáli sa darovať život.

/Chceme vyššie dobro (1:21)

Máme po hlasovaniach o "voľných nedeliach". Neprešlo to. Aj v našom klube sme viacerí za obmedzenie predaja v nedele... Ale nie takto. Rozhodli sme sa tak, pretože chceme viac pre našu krajinu. Chceme vyššie dobro. Toto je moja faktická poznámka ku kolegyni Lucii Drábikovej, ktorá vystúpila v rozprave k predloženému návrhu zákona a môj malý provokujúci návrh na záver videa :)

/ Rozprava k výročnej správe o činnosti Ústavu pamäti národa za rok 2019 (16:21)

Je pozitívne, že v bol v roku 2002 schválený zákon o ÚPN a že vôbec vznikol Ústav pamäti národa. Dnes však máme Správnu aj Dozornú radu ÚPN obsadenú nominantami bývalej vlády. Nie – nech si hovorí kto chce, čo chce – ÚPN nefunguje tak, ako by mal. Aj z predloženej správy som vycítil, že niektoré veci nie sú v poriadku... Vybral som zopár z nich. Môj dnešný prejav v NR SR si môžete pozrieť vo videu./ Vystúpenie spoločného spravodajcu _ 5. júna, 12:03 (7:35)


/ Vystúpenie spoločného spravodajcu _ 5. júna, 10:02 (1:09)/ Faktická poznámka J. Krošláka k môjmu vystúpeniu (1:56)

Faktická poznámka poslanca NR SR Jána Krošláka k môjmu vystúpeniu o správe Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky.

/ Správa, ktorá nastavuje zrkadlo (5:03)

V poslaneckej schránke v NR SR som si našiel brožúru, formátu A4. Bola to správa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Slovenskej republiky, ktorú sme mali už k dispozícii v elektronickej podobe. 
Odborníci v správe nastavili zrkadlo vláde Smeru, SNS a Mostu a hodnotia minulý rok. Takto má NKÚ fungovať. Nech je toto hodnotenie mementom aj pre súčasnú vládu, aby bola budúcoročná správa skutočnou kontrolou a odpočtom našej práce, ale nesmie sa zmeniť iba výčitku a zoznam pochybení, tak ako to bolo v roku 2019, keď tu "bačovali" Smer a jeho spolupáchatelia.

/ Poznáte nejakú zriedkavú chorobu? (1:39)

Poznáte nejakú zriedkavú chorobu? Počuli ste už napríklad o Wilsonovej chorobe? Ide o dedičnú metabolickú chorobu, pani Andula Kotvanová (jej celý príbeh nájdete tu), s ktorou som sa rozprával, patrí medzi pacientov so zriedkavými chorobami...
Vo včerajšej faktickej poznámke som využil priestor a hovoril som práve o tých, ktorých príbehy sú plné ťažkostí a prekážok, ale vie o nich veľmi málo ľudí, lebo sú zriedkavé.
Chcem týmto ľuďom pomôcť, bol som za komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím a dal som jej kontakt na pani Kotvanovú, hovoril som s ňou o potrebe centier excelentnosti, ktoré by pacientom so zriedkavými chorobami veľmi pomohli. ...

/ Stotožňujem sa s námietkami Richarda Vašečku (2:36)

Verejná ochrankyňa práv predniesla včera svoju správu v NR SR. V rozprave zniesol námietky Richard Vašečka (niekoľko úryvkov vo videu), ktorý predniesol veci, s ktorými som sa neváhal stotožniť. Dnes ústavná väčšina poslancov v hlasovaní odmietla vziať správu ombudsmanky na vedomie.

/ Faktická poznámka (1:22)

Počas rozpravy k Programovému vyhláseniu vlády vystúpil aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský. Z jeho prejavu bolo cítiť, že mu úprimne záleží na tom, aby boli poľnohospodárstvo a lesníctvo znová "poľudštené". Aby lesy slúžili nám všetkým, aby boli zdravé a aby sa ich výnos nezneužíval a nerozkrádal.

/ Faktická poznámka (1:55)

Jankovská a Kičura sú problémom, precitol Erik Tomáš. Predseda Smeru však obom ďakoval za kus dobrej roboty. Tomášovi sa nepáči, že ich stranu označujú za zločincov, za zločineckú organizáciu (mafiu). Aká je však pravda?

/ Veľkonočné prianie

Čaká nás Veľká noc, ktorá bude úplne iná, ako tie ostatné. Sme obmedzení. Prajem však všetkým nech neprevláda bolesť z obmedzení, ale prijatie kríža, v ktorom k nám prichádza nádej.../ Z rokovaní NR SR

4. schôdza, 2. apríla 2020

Poslanec Marek Šefčík vystúpil v časoch:
  • 01:47:59
  • 03:02:26
  • 04:30:14
  • 04:56:31
  • 05:26:02

/ Príhovor k 30. výročiu sviečkovej manifestácie, 21. 3. 2018 (3: 59)

Slová, ktoré som predniesol na pódiu na Hviezdoslavovom námestí, k spomienke na 30. výročie Sviečkovej manifestácie, po udalostiach vraždy Kuciaka a jeho snúbenice. Na pódiu vtedy vystúpili viaceré osobnosti, na záver aj František Mikloško.

/Prednáška  (37 MIN)


Marek Šefčík - Som šachista, ale v prvom rade človek 2019 (Bratislavská šachová akadémia)

Trénersky seminár uskutočnený v Bratislave 19.1.2019.