/ Záverečná reč spravodajcu / Zákon na pomoc tehotným ženám (1:18)

Ďakujem konkrétnym ľuďom, ktorí nám písali svoje konkrétne životné príbehy a ktorí nás vyzývali, aby sme tento zákon podporili. Ďakujem vám za túto podporu, cítime to a verím, že vypočujeme vaše prosby!

/ Vystúpenie v rozprave / Zákon na pomoc tehotným ženám (14:59)

Milujem život a verím, že aj vy všetci. Prosím o podporu návrhu nášho zákona. Ďakujem!

/ Aby sme nezabudli: Pamätný deň obetí komunistického režimu (4:32)

Pamätný deň obetí komunistického režimu nie je iba symbolické gesto. My ho považujeme za dôležitú vec. Pamätný deň bude spomienka na viac ako 70 000 ľudí, ktorí boli väznení a odsúdení z politických dôvodov. Mnohí máme s týmito ľuďmi osobné skúsenosti, ďalšia generácia však už svedkov minulosti poznať nebude. Nielen o tom som hovoril v rozprave v pléne NR SR.

/ K 13. -tým dôchodkom (0:58)

Moja faktická poznámka k vystúpeniu poslanca Kamenického. V parlamente sa hovorilo o 13. dôchodkoch a do ministra sa pustili Tomáš, Blanár, Kamenický či Richter. Kritizujú kroky pomoci. Pravda je však taká, že oni iba sľubovali, my však skutočne dávame. Vypočujte si viac v krátkom videu z pléna.

/ Zrušenie 28-ky (0:58)

O tom, prečo navrhujeme zrušiť viazanie príspevku pri narodení až na 28. deň po narodení dieťaťa. Chceme, aby matky dostali pomocnú ruku skôr!

/ Nikdy nezabudneme (4:03)

V OĽaNO sme si pripomenuli obete okupácie Československa v roku 1968. Niekoľko mojich slov vo videu (od 2:37) k vražde pani Viktórie Rybárovej.
/ Pri hrobe obete 68-roku, pani Viktórie Rýbarovej (2:52)

V Hlohovci som sa tento týždeň stretol s pani, ktorá mi ukázala hrob jednej z obetí z roku 1968. Volala sa pani Viktória Rybárová. Počas okupácie Československa jej tank pomliaždil niektoré časti tela, na následky zranení nasledujúci deň zomrela. Vrah nebol nikdy potrestaný, ani odhalený, tank vtedy ani nezastavil. Pani Rybárovej som položil ako znak úcty za jej obetu veniec. Na tieto veci by sme nemali nikdy zabudnúť!


/ Anketa (Televízne noviny, TV Markíza)


Moja odpoveď v reportáži TV MARKÍZA (piatok 24. 7. 2020). Môj krátky výstup od 3:42.

/ My to chceme robiť inak (1:59)

Jeden z predkladateľov návrhu na odvolanie premiéra nás kritizoval v súvislosti s dôchodkami a tiež premiéra kritizoval, že dôležité veci mal vyrokovať v Bruseli "v kuloároch". My to chceme robiť inak. Pokúsil som sa mu to vysvetliť.
/ Faktická poznámka: 28-ka je nezmysel (2:02)

Mamička potrebuje podporu hneď, nie až vtedy, keď sa jej dieťatko dožije 28 dní od narodenia. Našim návrhom chceme priniesť zmenu, aby mamička mohla požiadať o časť príspevku (400 EUR) už po 4. mesiaci tehotenstva. Hlasovať o posunutí tohto zákona do druhého čítania budeme v utorok o 17:00. Verím, že získa v pléne širokú podporu.

/ Vystúpenie v rozprave: Zákon, ktorý je prorodinný a prosociálny (11:34)

Moje vystúpenie v rozprave na podporu zákona, ktorý má ambíciu, aby dostal podporu širokej verejnosti. Tento zákon nezakazuje ženám ísť na potrat, ale má byť pozitívnym a podporným: má motivovať, aby sa žena nemusela pre potrat rozhodnúť, ale mala podmienky život darovať. Teda stručne zhrnuté: Ak sa žena rozhodne na potrat ísť, zákon, ktorý prinášame, jej v tom nezabráni. 

/ Vystúpenie v rozprave k práci Borisa Kollára (4:33)

7. júla 2020, NR SR

/ Tlačová konferencia TA3 (19. júna 2020) (1:06)

Moje krátke vystúpenie počas tlačovej konferencie k návrhu zákona poslancov OĽaNO na pomoc ženám v ťažkej situácii, aby sa čím viac žien mohlo rozhodnúť pre život. Povzbudil som mužov, aby boli oporou svojim partnerkám a manželkám a nebáli sa darovať život.

/Chceme vyššie dobro (1:21)

Máme po hlasovaniach o "voľných nedeliach". Neprešlo to. Aj v našom klube sme viacerí za obmedzenie predaja v nedele... Ale nie takto. Rozhodli sme sa tak, pretože chceme viac pre našu krajinu. Chceme vyššie dobro. Toto je moja faktická poznámka ku kolegyni Lucii Drábikovej, ktorá vystúpila v rozprave k predloženému návrhu zákona a môj malý provokujúci návrh na záver videa :)

/ Rozprava k výročnej správe o činnosti Ústavu pamäti národa za rok 2019 (16:21)

Je pozitívne, že v bol v roku 2002 schválený zákon o ÚPN a že vôbec vznikol Ústav pamäti národa. Dnes však máme Správnu aj Dozornú radu ÚPN obsadenú nominantami bývalej vlády. Nie – nech si hovorí kto chce, čo chce – ÚPN nefunguje tak, ako by mal. Aj z predloženej správy som vycítil, že niektoré veci nie sú v poriadku... Vybral som zopár z nich. Môj dnešný prejav v NR SR si môžete pozrieť vo videu./ Vystúpenie spoločného spravodajcu _ 5. júna, 12:03 (7:35)


/ Vystúpenie spoločného spravodajcu _ 5. júna, 10:02 (1:09)/ Faktická poznámka J. Krošláka k môjmu vystúpeniu (1:56)

Faktická poznámka poslanca NR SR Jána Krošláka k môjmu vystúpeniu o správe Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky.

/ Správa, ktorá nastavuje zrkadlo (5:03)

V poslaneckej schránke v NR SR som si našiel brožúru, formátu A4. Bola to správa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Slovenskej republiky, ktorú sme mali už k dispozícii v elektronickej podobe. 
Odborníci v správe nastavili zrkadlo vláde Smeru, SNS a Mostu a hodnotia minulý rok. Takto má NKÚ fungovať. Nech je toto hodnotenie mementom aj pre súčasnú vládu, aby bola budúcoročná správa skutočnou kontrolou a odpočtom našej práce, ale nesmie sa zmeniť iba výčitku a zoznam pochybení, tak ako to bolo v roku 2019, keď tu "bačovali" Smer a jeho spolupáchatelia.

/ Poznáte nejakú zriedkavú chorobu? (1:39)

Poznáte nejakú zriedkavú chorobu? Počuli ste už napríklad o Wilsonovej chorobe? Ide o dedičnú metabolickú chorobu, pani Andula Kotvanová (jej celý príbeh nájdete tu), s ktorou som sa rozprával, patrí medzi pacientov so zriedkavými chorobami...
Vo včerajšej faktickej poznámke som využil priestor a hovoril som práve o tých, ktorých príbehy sú plné ťažkostí a prekážok, ale vie o nich veľmi málo ľudí, lebo sú zriedkavé.
Chcem týmto ľuďom pomôcť, bol som za komisárkou pre osoby so zdravotným postihnutím a dal som jej kontakt na pani Kotvanovú, hovoril som s ňou o potrebe centier excelentnosti, ktoré by pacientom so zriedkavými chorobami veľmi pomohli. ...

/ Stotožňujem sa s námietkami Richarda Vašečku (2:36)

Verejná ochrankyňa práv predniesla včera svoju správu v NR SR. V rozprave zniesol námietky Richard Vašečka (niekoľko úryvkov vo videu), ktorý predniesol veci, s ktorými som sa neváhal stotožniť. Dnes ústavná väčšina poslancov v hlasovaní odmietla vziať správu ombudsmanky na vedomie.

/ Faktická poznámka (1:22)

Počas rozpravy k Programovému vyhláseniu vlády vystúpil aj minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský. Z jeho prejavu bolo cítiť, že mu úprimne záleží na tom, aby boli poľnohospodárstvo a lesníctvo znová "poľudštené". Aby lesy slúžili nám všetkým, aby boli zdravé a aby sa ich výnos nezneužíval a nerozkrádal.

/ Faktická poznámka (1:55)

Jankovská a Kičura sú problémom, precitol Erik Tomáš. Predseda Smeru však obom ďakoval za kus dobrej roboty. Tomášovi sa nepáči, že ich stranu označujú za zločincov, za zločineckú organizáciu (mafiu). Aká je však pravda?

/ Veľkonočné prianie

Čaká nás Veľká noc, ktorá bude úplne iná, ako tie ostatné. Sme obmedzení. Prajem však všetkým nech neprevláda bolesť z obmedzení, ale prijatie kríža, v ktorom k nám prichádza nádej.../ Z rokovaní NR SR

4. schôdza, 2. apríla 2020

Poslanec Marek Šefčík vystúpil v časoch:
  • 01:47:59
  • 03:02:26
  • 04:30:14
  • 04:56:31
  • 05:26:02

/ Príhovor k 30. výročiu sviečkovej manifestácie, 21. 3. 2018 (3: 59)

Slová, ktoré som predniesol na pódiu na Hviezdoslavovom námestí, k spomienke na 30. výročie Sviečkovej manifestácie, po udalostiach vraždy Kuciaka a jeho snúbenice. Na pódiu vtedy vystúpili viaceré osobnosti, na záver aj František Mikloško.

/Prednáška  (37 MIN)


Marek Šefčík - Som šachista, ale v prvom rade človek 2019 (Bratislavská šachová akadémia)

Trénersky seminár uskutočnený v Bratislave 19.1.2019.