#pracujemevregione

OBCHVAT
(24.11.2022)

Včera som bol na rokovaní na Ministerstve dopravy a výstavby SR. Hlavným bodom rokovania mal byť obchvat mesta Holíč a odľahčenie dopravnej záťaži mesta spojenej s odklonením tranzitnej dopravy v smere Senica - Hodonín a späť.
Ide oficiálne o projekt I/51 Holíč - obchvat, 2. etapa, 1. časť. Celý projekt tvoria dve kruhové križovatky - pri Trnovci a pri Kátove prepojené cestou dlhou 2 kilometre 659 metrov mimo mesta Holíč.

Pred takmer 2 rokmi som položil ministrovi Andrejovi Doležalovi oficiálne v NR SR otázku ohľadom tohto projektu s dopĺňujúcou otázkou ohľadom opravy cesty v úseku Senica - Holíč, ktorá bola v havarijnom stave. Tvrdil, že vyhlásenie verejného obstarávania a následne začiatok výstavby sa plánuje na rok 2023.
Prešli takmer dva roky, cesta Senica - Holíč je opravená, dostala na kritických miestach nový asfaltový koberec - to chválim a ďakujem za obyvateľov regiónu.
Ale projekt obchvatu je zatiaľ hybernujúci. Dohodol som si teda rokovanie na ministerstve, aby som sa informoval.

Vieme, že prechádzame krízovým obdobím a mnohé sa prehodnocuje. Tušil som, že to nepôjde tak hladko.
Stav je teda takýto:
Územné rozhodnutie je platné do 2024 a dá sa ďalej predĺžiť.
Slovenská správa ciest má na starosti majetkové vysporiadanie, čo ešte ukončené nie je.
 Verejné obstarávanie by malo začať skutočne v roku 2023.
SSC predloží štúdiu realizovateľnosti, ktorú posúdi Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií.
V tomto procese sa to môže ľahko predĺžiť pri VO, alebo aj pri posudzovaní ÚHP.
 Je to zaradené do programového obdobia 2022 - 2027. A ide v pripritách ministerstva o projekt zaradený na 31. mieste z tých, ktoré sa majú realizovať.
Momentálne ide o projekt, ktorého výstavba by stála odhadom odborníkov 18 až 20 miliónov EUR. Pritom pred 2 rokmi to bolo 14 miliónov.

Nebudem klamať - včera sme sa na ministerstve rozprávali nielen o tomto projekte, ale aj o niektorých ďalších, aj diaľničných a je to ťažké počúvať ako sa všetko naťahuje, predĺžuje…
Aj zmena niektorých vecí v legislatíve by pomohla a aj na tom sa pracuje a v priebehu dvoch mesiacov by k nej malo dôjsť (týka sa však diaľničných projektov)…

Fakt niekedy premýšľam ako to napríklad tí Japonci robia, že aj po zemetraseniach, či tsunami dokážu za mesiace či roky to, čo nám trvá desaťročia…