#pracujemevregione 

FALOŠNÝ BOJ
(12.6.2021)

...

Dostal sa ku mne text, ktorý vyprodukoval primátor mesta Holíč, prípadne ľudia, ktorí mu jeho príspevky píšu o údajnom zrušení pôrodnice v Skalici. Jeden pán ten text skopíroval a poslal mi ho, pretože som zablokovaný u primátora a nemám sa ako dostať k jeho statusom a prípadne tie bludy okomentovať a vyvrátiť. Ľudia sa pýtajú, ako to s tými nemocnicami bude... Preto píšem tento samostatný status, aby som dal veci na pravú mieru.

...

Minulý týždeň som bol na rokovaní na Ministerstve zdravotníctva. Boli sme tam s kolegami zo zdravotníckeho výboru a hovorili sme priamo s ministrom Vladimírom Lengvarským, štátnymi tajomníkmi a ďalšími ľuďmi, ktorí pracujú na reformách, z ktorých najväčšou je Optimalizácia siete nemocníc. Osobne som hovoril aj s Markom Krajčím, ktorý prípravu tej reformy odštartoval a jeho ministerstvo počas pandémie pracovalo aj na tom. Teraz sa to doťahuje...

...

Aby bolo jasné o čom píšem, tak sem kopírujem text primátora, ktorý sa ku mne dostal - primátor Holíča a súčasne podpredseda SNS píše: "Vraj sa má zrušiť tridsať pôrodníc.
Čuduj sa svete, táto čudesná optimalizácia sa týka najmä Záhoria. Podľa zoznamu, ktorý unikol do médií z ministerstva zdravotníctva sa má zrušiť pôrodnica na Myjave, v Skalici a v Malackách. Buď sa počíta so znížením pôrodnosti na celom Záhorí, alebo niekomu v Bratislave preskakuje. Všetky ženy budú putovať do Trnavy, nakoniec, veď je to vraj MALÝ RÍM. Zásadne nesúhlasím a som presvedčený, že zdravý rozum zvíťazí a nemocnica v Skalici si zachová aj pôrodnicu pretože si ju to množstvo rodičiek v celom regióne zaslúži. Naopak kapacita by mala podľa mňa vzrásť.

...

Je jasné, že niektoré špeciálne úkony a operácie musia vykonávať krajské nemocnice. Od toho sú tu krajské mestá. Ale rušiť niečo moderné, vybudované a fungujúce je na hlavu. Zrejme rovnako, ako celá táto vláda. Mali by sa prestať zaujímať o seba a svojich príbuzných a začať vnímať človeka a jeho skutočné a oprávnené potreby. Ak nie je dosť prachov, treba sa pozrieť kam tečú tie, ktoré vyberajú na daniach. Ako primátor mesta Holíč, ktoré je akcionárom v Skalickej nemocnici, sa budem biť o každé lôžko v našom špitále."
...

Toľko jeden z ďalších nenávistných textov tohto primátora proti vláde.Už prvé slovo v jeho texte "Vraj", hovorí o tom, ako neotrasiteľne sa oprel o fakty. Som v zdravotníckom výbore, komunikujem osobne s ministrom i s bývalým ministrom, so štátnymi tajomníkmi ministerstva a som tiež poslancom mestského zastupiteľstva v meste, kde je tento človek primátorom. Nikdy sa ma na to neopýtal, nikdy si u mňa nezisťoval informácie. Jemu to netreba. Stačí, že napíše text plávajúci na vode, ktorým si kopne do vlády. Tak to robí pravidelne už vyše roka.

...

Uvediem teda svoj pohľad a na záver sa vyjadrím aj priamo k spomínanej skalickej pôrodnici. Podávajú sa tu domnienky ako fakty, rozsieva sa nepokoj a nenávisť. Ale čo iné sa dá čakať? Paška, Raši a spol. narobili toľko dier do zdravotníctva, z ktorých vytekali verejné zdroje do vreciek "ich ľudí", že je len pochopiteľné, že im teraz prekáža, keď sa tie diery majú zaceliť. Každému, kto akýmkoľvek spôsobom vyciciaval, alebo ešte vyciciava zdravotníctvo a má to ako "kšeft", pripravovaná reforma prirodzene prekáža.
...

Efektívne fungujúce zdravotníctvo je prioritou. Ak sa neudeje Optimalizácia siete nemocníc, tak nedostaneme na zdravotníctvo sľúbenú miliardu EUR. Na celú reformu by malo ísť až 1,4 miliardy EUR. Aj to odznelo na stretnutí s ministrom. Naliať peniaze do nefungujúceho systému je nezmysel. Zdá sa však, že niektorým ľuďom sa to ťažko vysvetľuje. Budú radšej veriť smerákom a ich pohrobkom, ktorí zdravotníctvo dotiahli k zúfalému stavu. Fungovalo, ale len ako dojná krava pre nich. Pacient bol kdesi na chvoste.

...
Optimalizácia siete nemocníc prinesie efektívne fungujúce zdravotníctvo, kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť a predovšetkým skráti a zefektívni cestu pacienta. Moja mama navštívila 6 nemocníc, kým ju napokon operovali. Syna som viezol najskôr do Skalice a potom, keď mu lakeť "pokazili", tak mi po niekoľkých týždňoch sami lekári v Skalici povedali, že mám ísť radšej do Bratislavy a tam ho operovali s tým, že "kde sme boli doteraz, že to má už veľmi zlé...". Toto sa nesmie stávať.

...

Bude jasné, ktorá nemocnica bude robiť ktoré zákroky a bude mať na to špičkové vybavenie. Pacient bude presne nasmerovaný do tej nemocnice, v ktorej dostane komplexnú starostlivosť podľa diagnózy a nebude sa musieť presúvať z nemocnice do nemocnice. Je to zlé? Naopak - dobré je to, pretože sa šetria prostriedky, čas na záchranu životov a zdravia, personál pracuje efektívnejšie.

...

Na spomínanom stretnutí som sa pýtal zhodou okolností v inej súvislosti aj na skalické gynekologicko-pôrodnícke oddelenie. Ľudia, ktorí majú na ministerstve prehľad v pripravovanej reforme mi povedali, že tá ostáva! Dúfam, že to tak bude, ale ak by sa udialo čokoľvek, nemôže sa stať, že nebudú pôrodnice nikde na tak veľkom území v Skalici, v Myjave i v Malackách (v Malackách dokonca pôrodnica ani teraz nie je). Veď je to nezmysel. Ako môže niekto také niečo vôbec napísať a odvolávať sa na to, že to je z dokumentov, ktoré unikli z ministerstva? Nech ukáže ten dokument a nech to ministerstvo potvrdí, že je to od nich.

...

Bavili sme sa na stretnutí na ministerstve, že v niektorých nemocniciach sa niektoré oddelenia zmenia na iné, reprofilizujú sa a nemocnica dostane na to prostriedky, aby tie oddelenia špičkovo vybavila. To je základ - nech ide o ľubovoľné oddelenie, musí to byť oddelenie, ktoré poskytuje zdravotnú starostlivosť na špičkovej úrovni. Nekonkretizovali sa teda nemocnice, ale na skalickú pôrodnicu som sa iniciatívne opýtal.

...

 

Primátor Čambal a jemu podobní nepotrebujú nič, iba kopať do tejto vlády, spochybňovať jej kroky, podrážať jej nohy. Svedčí o tom aj fakt, že ho nezaujímajú fakty ale chytá sa domnienok a stačí, keď začne príspevok slovíčkom "vraj" a je to vybavené.
...

Paradoxom je aj to, že v našom meste sa zrušili škôlky, v tej, ktorá funguje je pre naše deti málo miesta a už teraz niektorí rodičia vozia deti do škôlok v okolí, alebo ich majú doma. Primátor zaslepene zrušil škôlky a na mieste, kde stála jedna z nich nemal snahu vybudovať inú, modernú, ale sľúbil ten pozemok developerovi - jednu bytovku už tam postavili a teraz pretláča silou mocou ďalšiu. Je až smiešne, ako sa on "bije" v statuse za "každé lôžko v našom špitále".

...
Nie, úprimnosť, snahu opierať sa o fakty a boj za dobro pre iných ľudí v regióne v snahe Dankovho podpredsedu nehľadajte - ide len o falošný "boj".