#pracujemevregione

OBCHVAT(24.11.2022)

  Včera som bol na rokovaní na Ministerstve dopravy a výstavby SR. Hlavným bodom rokovania mal byť obchvat mesta Holíč a odľahčenie dopravnej záťaži mesta spojenej s odklonením tranzitnej dopravy v smere Senica - Hodonín a späť.
Tento status bude síce o Holíči, ale s takouto situáciou sa môžu stretnúť zastupiteľstvá v samospráve kdekoľvek na Slovensku. Áno, zákon pripúšťa, že
v niektorých prípadoch rozhoduje žreb. Popíšem teda krátko, čo sa stalo...

Dnes už môžem verejne povedať, že sa uskutočnilo stretnutie ministra hospodárstva, aj ministra dopravy, v meste Holíč - a témou bol zámer vystavať medzi Holíčom a Kopčanmi  (alebo presnejšie povedané medzi Holičským zámkom / letným sídlom Márie Terézie / a Kostolíkom sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch / zachovanou sakrálnou stavbou z čias Veľkej Moravy/) veľké kontajnerové prekladisko nazývané aj Multimodálne logistické centrum (MLC).

Už pred pár mesiacmi som dával v Hodine otázok v NR SR ministrovi dopravy otázku ohľadom pripravovaného obchvatu mesta Holíč. Dal mi priamu odpoveď, ktorú som už vtedy publikoval, ale jeho odpoveď mi mala dôjsť aj písomne. Po mojej urgencii sa tak stalo a chcel by som, aby neprišlo k nejasnostiam, informovať o tom, ako vníma a rieši túto dopravnú stavbu priamo minister, resp. jeho ministerstvo...

Zmeny v Územnom pláne prešli, ale ešte jedna z nich bola vyňatá a neschválená. Ide o druhú bytovku, ktorá "chcela vyrásť" medzi ulicami Hollého a Jednoradovou.
...
Niektorí z nás si pamätajú celý príbeh veľmi dobre, iní potrebujú oživiť súvislosti a históriu výstavby a niektorí sa o problém možno ani nezaujímajú, alebo o ňom nevedia...

Dostal sa ku mne text, ktorý vyprodukoval primátor mesta Holíč, prípadne ľudia, ktorí mu jeho príspevky píšu o údajnom zrušení pôrodnice v Skalici. Jeden pán ten text skopíroval a poslal mi ho, pretože som zablokovaný u primátora a nemám sa ako dostať k jeho statusom a prípadne tie bludy okomentovať a vyvrátiť. Ľudia sa pýtajú, ako to s tými nemocnicami bude... Preto píšem tento samostatný status, aby som dal veci na pravú mieru.

Momentálne rokujeme o Programovom vyhlásení vlády. V pléne sedia viacerí ministri, vystupujú a počúvajú rozpravu...

Ministerka kultúry Natália Milanová - keď prišla a zbadala ma v pléne, zavolala si ma na neformálnu debatu ohľadom viacerých vecí a podala mi informácie, na ktoré som sa jej včera pýtal... Jej srdcovou záležitosťou je aj región, v ktorom so svojou rodinou žijem.

Kostolík sv. Margity Antiochijskej (sakrálna stavba zachovaná z cyrilo-metodských čias), potom Kopčany so svojim žrebčínom... Rada tam chodieva.

Práca poslanca má stále presah aj na regióny. Sľúbil som, že sa budem aj naďalej venovať regiónu, v ktorom žijem. Otvorene hovorím, že nesúhlasím so súčasným vedením mesta Holíč – na čele s primátorom, ktorý je v súčasnosti aj podpredsedom SNS.

A nejde len o názorový nesúlad a iné videnie sveta. Tak, ako som aj minule písal o pokutách od ÚVO pre mesto, tak je pre mňa neprípustné aj to, aký postoj zaujalo mesto k tomu, že svojim VZN porušuje hneď niekoľko zákonov...

Keď sa s kolegami poslancami rozprávame o tom, čo sa deje v regiónoch – viacerí z nich potvrdzujú, že je to ťažké. Boj za lepšiu krajinu treba vyhrať aj v regiónoch. Ak sa nebudeme o regionálne témy zaujímať, ak sa nezomknú čestní ľudia, ktorí budú mať silu a chuť meniť svoje mestá a obce a nepomôžu im – tak je jedno, kto bude viesť túto krajinu, lebo bude krvácať cez samosprávy.