List synovi (9): Tak ako s tou nedeľou?

Snimka obrazovky 2020-06-03 o 103554png

Ahoj synček!

Chcem ti napísať o tom, čo sa momentálne dostalo do parlamentu „na pretras“. Z opozície pretláčajú návrhy zákonov na tzv. „voľné nedele“. Vieš prečo to robia? Chcú nás rozbiť. Nás – teda koalíciu. Ja som za to, aby boli nedele s nejakými výnimkami „zatvorené“. Jeden z našich koaličných partnerov nechce zákon v tejto podobe podporiť. Budeme v rámci koalície rokovať, rozprávať sa, aby sme v budúcnosti tento zákon vyšperkovali a možno predložili neskôr lepší návrh, ktorý bude prechodnejší.

Teraz však napíšem to podstatné: Pre nás je vyššie dobro podržať túto vládu, ctiť si dohody a v rámci koalície spraviť pre našu krajinu množstvo dobrých vecí – to je viac, ako podporiť opozičný návrh a rozhádať sa na tom.

Nechcem teraz rozoberať konkrétne dôvody, prečo som presvedčený o tom, aby boli nedele voľné a aby bolo zatvorených čo najviac obchodov a firiem. Prečo chcem, aby mali rodiny čo najviac priestoru byť spolu a pohromade. Na to ešte bude čas a raz ti to určite vysvetlím. Nevládneme ako hnutie OĽaNO sami, sme v koalícii a nechceme nikoho hodiť cez palubu – chceme byť jednotní.

Rozpoviem ti k tomu jeden príklad: (Aj keď jeden môj kamarát tvrdí, že každý príklad vždy trochu kríva, ale aj tak si z neho môžeme vziať ponaučenie). Bola rodinka, ktorá mala štyroch členov a radi chodievali spoločne na dovolenky. Vždy sa na to tešili. Každoročne išli autom k moru do zahraničia.  Nebolo to nikdy blízko a cesta bola namáhavá. Pýtaš sa, prečo nelietali? Zriekli sa tohto pohodlnejšieho spôsobu, lebo chceli byť spolu. Jeden člen tejto rodiny mal totiž problém s lietaním, bál sa a nepresvedčili ho. Pracujú na tomto strachu a možno ho niekedy pripravia na to, aby sa odhodlal a do lietadla nastúpil. Mali by pohodlnejšiu cestu, boli by v cieli rýchlejšie, ušetrili by čas, ktorý cestou autom „stratia“. Napriek tomu, že traja členovia rodiny chcú lietať, prispôsobili sa a jazdia do svojho cieľa k moru po cestách, len aby boli spolu.

Porozumel si? Ruben, tá štvorčlenná rodina je naša koalícia, ktorá nechce za každú cenu letieť... a rozbiť sa. Radšej chceme cestovať pri zemi, po cestách... ale dôjsť do cieľa. Spoločne.

Verím, že si z toho pochopil, ako uvažuje tvoj otec.

Ľúbim ťa, synček!

Tvoj ocko