List synovi (7): Polámané rebrá bolia, ale zvládneme to!

Snimka obrazovky 2020-05-23 o 225322png

Ahoj Ruben,

včera som „mrkol“ na facebook a po pár kliknutiach som ho zavrel. Vlastne – pridal som tam ešte našu rodinnú fotku z výletu do Senice. Bola to skôr nákupná návšteva Senice, ale bral som to aj ako výlet, lebo sme boli spolu ako rodinka. Konečne. Tento týždeň bol náročný a po ďalších korona-uvoľneniach sme už potrebovali ísť niektoré veci nakúpiť...

Tlak na vládu, ale i na nás – koaličných poslancov, neustále a denne vyvíjajú ľudia, ktorí sa sťažujú na rôzne veci. Rozumieme im. Opatrenia všetkých obmedzujú a komu sa to páči?! Nikto z nás (ani členovia vlády, ani premiér, ani ministri) nechcú ľuďom škodiť. Opatrnosť je však na mieste a opatrenia, aj keď nedokonalé, sú stále potrebné. O ich dôležitosti hovoria výsledky.

Okrem laikov sa do nás púšťajú aj niektorí novinári. Som za kontrolu vlády novinármi. Nakoniec, kto iní, ako novinári – majú veľkú zásluhu na tom, že sa odhalili mnohé kauzy minule vlády? Oni sú tí, ktorí dopomohli zmene v našej spoločnosti. Novinári majú veľmi dôležitú úlohu v našej demokratickej krajine. To si, synček, zapamätaj! Mimochodom, ak by som neštudoval na pedagogickej školy, asi by som si vybral žurnalistiku, hoci som premýšľal aj nad inými smermi... Aj novinári sú však iba ľudia a niektorým ide o čítanosť a sledovanosť...

Keď som tento týždeň vyšiel z rokovacej sály, odchytil má štáb z Televízie Markíza. Nevedel som, čo presne sa budú pýtať. Napokon vysvitlo, že ide o tému nedele. Povedal som im toho oveľa viac, ako zverejnili. Aj to, že môj osobný názor je, že s citlivo nastavenými výnimkami som za zatvorené obchody v nedeľu. Tiež to, že „smeráci“ mali desaťročie na to, aby podobný zákon predložili a ak ho predkladajú teraz, nie je to úprimné. Povedal som im tiež, že som za to, aby prebehla širšia spoločenská diskusia medzi ľuďmi a až potom nasledovalo schvaľovanie v pléne cez konkrétny zákon. Tú poslednú vetu aj odvysielali.

Aby sme si porozumeli – nevyčítam im to. V reportáži sa objavilo viacero kolegov a spracovali ju korektne a ucelene. Píšem ti to všetko preto, aby som sa dostal k téme. Nedele, generálny prokurátor, interrupcie a koronavírus na hraniciach – sú to témy, ktoré momentálne v médiách rezonujú. Lenže v niektorých médiách a na sociálnych sieťach sú prekrútené a podané tak, že doslova lámu verejnú mienku tak, že stále viac a viac masírujú emócie na základe nepravdy.

Toto ma mrzí. A práve preto som zatvoril včera rýchlo Facebook, ako som ti písal v úvode listu. Potreboval som si oddýchnuť od tohto prekrúteného sveta. Jasné, že ľudia sa na nepravdy chytia, zdieľajú ich a potom mi posielajú správy z výčitkami. Nezaujíma ich pravda, ale sú „šťastní“, že objavili chybu, ktorú mi „s radosťou“ vyhodia na oči. Snažím sa reagovať, odpovedať, mimo parlamentných vecí riešiť aj veci vo svojom regióne. Je toho však viac, ako sa dá reálne stihnúť. Som rád, že sa mi darí zvládať aspoň to, čo zvládam(e).

V OĽaNO sa nájdu tí, ktorým sa pozdáva, žeby sa v nedele obchody zatvorili, ale tiež takí, ktorí by ich radšej nechali otvorené. Som za to, aby bežala diskusia, aby padali vecné argumenty z jednej i druhej strany. Je to však smutné, ak skĺzneme do osobných urážok, ako sa to deje napríklad kolegom Rišovi Vašečkovi a Anne Záborskej. Poznám ich a spoznávam ich čoraz viac. Sledujem ich komunikáciu na klube a ich vystupovanie. Vôbec nejde o žiadnych tmárov a inkvizítorov, ako sa to snažia mnohí ich neprajníci podsúvať.

Patrím k tomu konzervatívnejšiemu, čo OĽaNO priviedlo do parlamentu. V strane však máme aj liberálnejšie zmýšľajúcich poslancov, ktorí naše názory nezdieľajú. A mne sa veľmi páči – ako korektne spolu komunikujeme, ani nám nenapadne niekoho za jeho iný názor ponižovať, či aj verbálne osobne útočiť.

Médiám však takáto komunikácia nevyhovuje. Aby som bol korektný, dodám – že niektorým médiám. Sú médiá, ktoré potrebujú vojnu – a tú si dokážu vyrobiť. Napríklad dnes Markíza vypustila toto: Poslankyňa Marcinková musela v parlamente čeliť útokom konzervatívcov. Je to manipulatívna lož. Sedel som tam, videl som to a počul. Poslankyňa sama verejne v pléne upozornila na svoje tehotenstvo – nie je na tom nič zlé. Potom však vystúpil Štefan Kuffa a obrátil sa na ňu s otázkami ohľadom tejto témy. Zjavne jej to nebolo príjemné a tiež si myslím, že si to Štefan mohol odpustiť a nemal byť osobný – nikto iný sa k nemu však nepridal. Markíze to však neprekáža a vypustí takúto „prasprostú lož“ (prepáč za takéto divné a nepekné slovo) a spraví z toho útok konzervatívcov. Po krvi bažiacim facebook-bombardérom netreba viac na rozšírenie ohňa nenávisti...

Ďalšou témou, ktorá zarezonovala, bola voľba generálneho prokurátora. Chceme očistu súdnictva a plánujeme otvoriť túto pozíciu tak, aby sa o ňu mohol uchádzať aj neprokurátor. Nie je to precedens. Podľa mojich informácii sme to takto mali pred rokom 2001 a rovnako to funguje aj v iných krajinách. Lenže – médiá si zahrali takúto hru: Opýtali sa Richarda Sulíka, či by si vedel predstaviť Daniela Lipšica (výborný advokát a „neprokurátor“) na pozícii generálneho prokurátora a on odpovedal kladne. Podobne zareagoval aj premiér.

A „vďaka tomu“ nás postavili do pozície, že chceme meniť zákon kvôli Lipšicovi. Znova je zle a živí sa nenávisť voči vláde. Lenže, keď sme o tom diskutovali napríklad s kolegami z OĽaNO, zhodli sme sa, že to nie je pravda. Zmena takéhoto zákona bola v pláne už pred voľbami, prezradili ľudia, ktorí do toho vidia podrobnejšie. Je dosť čestných a poctivých ľudí, ktorí sa na túto pozíciu hodia – nemusí to byť ani Lipšic. Vieme, ako fungoval na tejto pozícii Dobroslav Trnka – je mi úplne jedno, či to bude alebo nebude prokurátor, len nech je to čestný a spravodlivý človek. Už len to bude posunom vpred, že sa bude voliť verejne a minimalizujeme úvahy o kupovaní hlasov. Z toho som rád.

Vrátim sa ešte k všadeprítomnej korone – Igor Matovič ešte nevládol v časoch bez korony. Zostavil vládu, ktorá sa snaží a robí čo najlepšie, aby zmiernila dopady krízy u ľudí – je jasné, že sa porobia aj chyby. Momentálne sú problémy na hraniciach, ľudia sa sťažujú, nadávajú a hromžia a to k pokoju pri rozhodnutiach neprispieva.

Chcem ti povedať, že mi je ľúto každého človeka, ktorý nemôže voľne prekročiť hranice a nemá možnosť ísť za rodinou. Mrzia ma tí, ktorí si musia odkrútiť štátnu karanténu – nie je to nič prijemné. Ale opakujem: kompetentní robia, čo sa dá, nechcú nikomu ublížiť a cítia enormnú zodpovednosť na svojich pleciach. Nepochopenie situácie zo strany ľudí situácii neprospieva. (Týmto však nechcem ospravedlňovať nedokonalosť opatrení, ktoré nás majú chrániť...)

Dnešný list by som zhrnul takto: Ideš sa biť do ringu s nepriateľom. Ale predtým za tebou do zákulisia príde ten, tamten a ešte aj ďalší a každý z nich ti zlomí jedno rebro. Takto sa bojuje veľmi ťažko. V iných svetových krajinách (v Brazílii sú momentálne z vývoja COVID-19 najzúfalejší) zomierajú denne tisícky ľudí. U nás sme to s boľavým rebrom (ktoré nám zlomil Smer) zatiaľ zvládli na výbornú. Chceme to dotiahnuť k víťazstvu aj cez ďalšie zranenia od niektorých médií či bombardérov na Facebooku.

Nevzdáme sa, zabojujeme! Aj zlomené rebrá sa zahoja. Bolia dlho, robia dlhší čas problém, ale musíme to zvládnuť! Zvládneme to! Ďakujem všetkým fanúšikom v hľadisku, ktorí nám – aj vláde Igora Matoviča – držia palce! Cítime to a sme vám vďační!

A tebe, Ruben, ďakujem za to, že ťa mám a moje myšlienky a starosti môžu odplávať mimo facebooku. K tebe. K naše rodine. Pri pohľade na teba – chlapček môj – hneď viem, že sú aj dôležitejšie veci a že sa nesmiem nechať odradiť hejtermi. Jáj, ty ešte nevieš, čo sú to hejteri... nič si z toho nerob, ani ja som to donedávna nevedel :).

Tvoj ocko