List synovi (3): Mám nádej, že sa naša krajina nadýchne

Snimka obrazovky 2020-05-15 o 163030png

Ahoj Ruben,

v piatok si sa narodil, ešte stále si s mamkou v nemocnici a ja som ťa zatiaľ videl iba na fotkách. Prísne hygienické opatrenia mi nedovolia ísť k tebe na návštevu. Mohol by som hromžiť a nadávať, že mám už niekoľko dní ďalšieho krásneho syna a ešte som mu nedal ani pusu. V našej spoločnosti sa dosť šíri veľká nervozita z prísnych opatrení, ktoré prijíma vláda. Ľudia nemôžu voľne cestovať, majú sťažené podmienky aj pri dochádzaní za prácou, ak pracujú v zahraničí, niektorí pracovať musia ale z domu.

Deti nechodia do škôl a niektoré by si to zatvorenie doma už radi vymenili za chodenie do školy medzi spolužiakov. Nedá sa. Bojujeme so šírením vírusu. Aj keď to nie je u nás také zlé, ako v iných krajinách, depresívne je, že nikto nevie, kedy tieto obmedzenia skončia. Ja som však nastavený trocha ináč. Snažím sa mať na mysli neustále nádej. To, že ťa čoskoro s mamkou pustia z nemocnice domov a že ťa uvidím na vlastné oči, ovoniam ťa za uškom a vystískam, mi dodáva radosť. Ešte chvíľu vydržím a budeme spolu. Rovnako v tejto koronakríze – verím, že to čoskoro prejde a bude zas dobre.

Dnes som musel odísť do Bratislavy a fakt neviem, ako to zvládnem: aj si pre vás odskočiť, keď vás prepustia, lebo v parlamente sa chystá veľmi dlhá ale dôležitá schôdza. Nová vláda totiž požiada o dôveru parlament. Napísala Programové vyhlásenie vlády a k nemu by sme my - ako poslanci- mali „dať lajk“. Dôverovali sme našej vláde a verili sme, že tento dokument pripravia v takej kvalite, v akej ešte nikdy nebol. Aj tak sme sa ale do toho vložili - poslanci nášho klubu z OĽaNO - a snažili sme sa to ešte vylepšiť. Môžem pochváliť členov vlády, tímy okolo ministrov, že mnohé akceptovali a do finálnej verzie Programového vyhlásenia vlády (PVV) zapracovali.

Naše hnutie vyhralo voľby predovšetkým vďaka tomu, že už od svojho vzniku bojuje proti korupcii, ktorá tu roky gniavi naše Slovensko a deformuje morálku ľudí. A vieš čo? Práve opatrenia boja s korupciou sú najväčšou prioritou a keď si niekto ten dokument otvorí, tak práve táto téma je hneď na začiatku. „Vyčistenie“ justície od jej neduhov s tým ide ruka v ruke.

PVV má viac ako 120 strán. Velikánsky dokument, ktorý je napriek tomu rámcový záväzok toho, čo chceme postupne robiť. Dúfame, že napriek koróne z toho stihneme spraviť čo najviac...

Ty si sa pred pár dňami „prebojoval“ na tento svet. Tvoji rodičia sa na teba tešili. Prečo to hovorím? Páči sa mi, že do PVV sa dostala aj ochrana života maličkých, ktorí sa chystajú uzrieť svetlo sveta a tiež našich babičiek a dedov, ktorí prežívajú jeseň svojich životov. Do akej miery, o tom sa ešte bude diskutovať so širokou odbornou verejnosťou, ale je to tam a je vôľa životy chrániť. Náš premiér  to ukazuje sám svojimi postojmi, že životy sú preňho aj v tejto kríze omnoho dôležitejšie ako (zjednodušene povedané) hrúbka peňaženiek.

Takmer 18 rokov som strávil ako učiteľ na školách: z väčšej časti na cirkevných. Zaujíma ma preto v PVV aj časť týkajúca sa školstva. Vzdelávanie je veľmi dôležité, treba ho vylepšovať, ale v dokumente sa rovnako spomína aj dôraz na výchovu. Je tam tiež zakomponované zrovnoprávnenie škôl bez ohľadu na zriaďovateľa školy.

Je tam veľa dobrých vecí, napríklad komunikácia priamo s občanmi, motivácia zaujímať sa o veci verejné a podobne..., ale nechcem ťa tu teraz týmto unavovať a obsahovo list naťahovať. Zhrniem to takto: koľko ľudí, toľko chutí. Sme 4 koaličné strany a preto aj PVV je v istom zmysle dokument kompromisu. Niekomu sa môže zdať, že toto by tam nemuselo byť, tamto zas chýba. Ideálne to asi nebude nikdy, ale ja určite toto PVV na parlamentnej schôdzi podporím, zahlasujem za vyslovenie dôvery tejto vláde a verím, že nasledujúce 4 roky budú plodné a že sa nám bude dariť. Aj celej krajine.

Ešte sa chcem vrátiť v závere k tej nádeji. Teším sa na teba i na tvoju mamičku. Verím, že sa čoskoro uvidíme aj naživo. No a rovnako tak mám nádej, že čo najskôr odznie koronakríza, že sa naša krajina nadýchne a prepracuje postupne k lepšiemu Slovensku. Programové vyhlásenie vlády a napĺňanie vytýčených cieľov v ňom je v istom zmysle vodítkom, ktoré nás k tomu privedie.

Z Bratislavy ťa pozdravuje a teší sa na teba tvoj ocko