List synovi (25): Máme v nej veľký dar, synček!

Snimka obrazovky 2022-04-17 o 101324png

Ahoj Ruben! 

Takto som si to nepredstavoval. Ani ty nie. Teraz nie je schôdza NR SR... Blížili sa sviatky a po dvoch covidových rokoch, kedy sme ich trávili zavretí doma, sme si naplánovali cestu na východ. K babke, k dedovi, k druhej babke. Tešili sme sa všetci. Lenže Pán Boh nám to zariadil úplne ináč.

Mňa po dvoch rokoch dobehol Covid a na začiatku tohto týždňa ma prinútil zaľahnúť do postele. Naše plány sa rozplynuli. Vedeli sme, že aj tento rok budeme doma. Teda ja určite... Zvýšené teploty ma trápili niekoľko dní a čo je horšie - nakazil si sa tiež. Tvoji súrodenci ani mamka nie, ale ty hej. Žiaľ. Je mi to ľúto, keď ťa počujem ťažko kašľať.

...
Chlapček môj, ty si sa narodil v čase, keď som sa stal poslancom NR SR. Sprevádzaš ma preto symbolicky na tejto mojej ceste a na teba sa pozerám pri svojom rozhodovaní, konaní - nastavený robiť dobro pre budúce generácie. Keďže sme vo vládnej koalícii dva roky, tak logicky aj ty by si mal osláviť dva rôčky... Je to tak.
Pre nás s mamkou je 17. apríl výnimočný deň. Dnešný dátum je práve deň, v ktorý sme sa s tvojou mamkou spoznali, na jednej dedinskej zábave. Boli sme veľmi mladí, ale naše zahľadenie sa jeden do druhého nám vydržalo doteraz. To ti niekedy všetko vyrozprávam. Ten istý dátum je však aj dátumom tvojich narodenín, synček. Takto symbolicky.
Prajem ti radosť zo života a pevné zdravie! Nech ťa Pán Boh požehnáva. Áno, tak ako som napísal, nepredstavovali sme si to takto - že to budeme oslavovať chorí, doma zatvorení. Babka chcela objednať tortu, mali sme sa radovať tam  - s ostatnými príbuznými. Snáď to vyjde inokedy.

...
Rád by som ti však povedal ešte jednu dôležitú vec, synček. Mamka ti síce upiekla tortu doma a dostal si aj nejaký darček, no práve mama je tvojim najväčším darčekom od Pána Boha. Ruben, keď som tento týždeň ležal tri noci s teplotami v posteli, bola to práve tvoja mama, ktorá sa o mňa starala, dávala mi lieky, čaj, prezliekala mi prepotené tričká, keď som nevládal ani ruky zdvihnúť... Predchádzajúce noci bolo zle tebe - dusil si sa, mal si teploty. A ona? Nespala, ale obetovala sa pre teba, hladkala ťa, tíšila, uspávala. Popri tom toho doma postíha neskutočne veľa okolo nás všetkých... Ruben, ja som našiel vtedy 17. apríla 1995 poklad, ktorého som sa už nevzdal. Všetko bude dobré, všetko je ľahšie zvládnuteľné. Aj naša choroba, synček - lebo máme obrovský dar od Pána Boha. Ty, ja i tvoji traja súrodenci.

Tým darom je tvoja mamička, ktorá nám neustále dáva srdce na dlani, spraví pre nás všetko a miluje nás. Hovorí sa tomu láska a obeta. No povedz, mohli by sme si želať od Pána Boha väčší darček ako je ona? Láska sa nedá kúpiť, lásku musíš dostať ako dar - a my sme ju v tvojej mamičke dostali, synček.

 

Tvoj ocko