List synovi (24): PREČO SOM IM NEDAL HLAS?Dizajn bez nzvujpg

Ahoj Ruben!

Už je to dlhšie, čo som ti napísal nejaký list. Teraz sa ti ozývam a rád by som ti vysvetlil niečo, čo som mnohým ľuďom už síce vysvetľoval, ale stále sa množia výčitky, otázky tohto druhu. Tak sa teda pokúsim o vysvetlenie aj prostredníctvom tohto listu.

Ja viem, že ak sa používajú príklady, tak nikdy nebudú úplne priliehavé, ale na situáciu, ktorú ti chcem vysvetliť mi napadol príklad z rodiny. Mama a otec majú nejaký rodinný rozpočet. Majú aj plán, alebo aspoň predstavu čo a ako budú robiť, ako vychovávať deti čo sa týka odmien i trestov, čo im kúpiť a kedy, akú dovolenku s deťmi môžu absolvovať, majú presnú predstavu kde dajú deti na základnú školu, ešte predtým kedy a kde ich dajú do materskej škôlky a tak ďalej. Mama s otcom sa starajú o to, aby tá rodina fungovala, aby sa v nej všetci cítili dobre. Áno, sú aj nepredvídateľné udalosti, ktoré tento plán a úsilie rodičov nabúrajú. Napríklad, keď niekto z rodiny ochorie, keď jeden z rodičov príde náhle o zamestnanie, alebo iné komplikácie, ktoré treba riešiť.
Jasné, že deti chcú toto, aj tamto. Oni by to robili ináč a myslia si, že určite lepšie. Rodičia deťom načúvajú, ale nie je dobré, ak im deti nadiktujú čo a ako majú robiť. Rodičia sú predsa zodpovední za chod rodiny. A kroky, ktoré budú robiť neuvážene môžu viesť k nešťastiu všetkých...V našej vládnej koalícii je tiež nejaký plán. Je spísané obsiahle Programové vyhlásenie vlády, ďalšie vzťahy sú doladené Koaličnou zmluvou, Ministerstvo financií má prehľad a plán, čo a ako môžeme, čo zasa nie.
Takýmto spôsobom má vláda i vládni poslanci zodpovednosť za to, čo a ako sa bude diať. Tak ako som spomínal, uvedený príklad z rodiny nie je úplne priliehavý, ale tak ako deti v rodine, ktoré za ňu nemajú takú zodpovednosť ako rodičia, aj opoziční poslanci majú iné, ľúbivé predstavy o tom čo a ako by sa malo diať, čo by bolo treba zabezpečiť, kúpiť, spraviť. My ich počúvame, môžeme sa inšpirovať, ak nás upozorňujú na niektoré veci, môžeme si nechať poradiť. Ale nikdy sa nesmie stať, že pod ich tlakom zahodíme naše Programové vyhlásenie vlády, všetky dohody a možnosti a budú nám nielen diktovať, ale my sa roztancujeme podľa toho ako chcú. Ani keď na nás bude tlačiť verejnosť.


Píšu mi ľudia prečo som nehlasoval za návrh opozičného poslanca toho, alebo tamtoho. Krásne znejúce, lákavé návrhy sa opozícii bez zodpovednosti navrhujú ľahko. Ale ide symbolicky o otrávené jablká, ktoré majú oslabiť a rozložiť koalíciu.

Verím preto, že týchto pár riadkov, ktoré som ti napísal, sú dostatočným vysvetlením toho, prečo nesmieme sadnúť na lep opozícii...


Ruben, pozdravuj mamku a súrodencov a maj sa dobre.

Tvoj ocko.

 

PS: Raz sa mi to stalo - že som zahlasoval za jeden opozičný návrh. Bol ale o ochrane života. Sám s tým mám problém a trápim sa pri takýchto rozhodnutiach... Je to pre mňa komplikované a ťažké. Táto "výnimka však potvrdzuje pravidlo", že za opozičné návrhy nehlasujem.