List synovi (23): TLAČOVÁ CHYBA

Dizajn bez nzvupng


Ahoj Ruben!

Dnes ti chcem napísať o somárovi, ktorého niektorí ľudia spravia z komára. Je také porekadlo o tom, keď niekto robí z maličkosti veľkú vec, keď zbytočne preháňa. Keď to niekto robí len tak, "nevinne", tak to môže byť úsmevné, dokonca aj pozitívne. Ak to však niekto používa na rozšírenie nenávisti a očiernenie niekoho iného, so zámerom vysmievať sa a ublížiť, tak je to podlé. No a keď si politik, ktorý to spravil hovorí kresťansky politik, tak je to podlé o to viac. Hovorím o politikovi, ktorý odišiel od kotlebovcov v parlamente, je teraz akože nezávislý a pravidelne podlo útočí na niektorých mojich kolegov poslancov z OĽANO, špeciálne však z Kresťanskej únie, jednoducho na politikov, ktorí sa ku kresťanstvu otvorene hlásia.


Popíšem ti, čo sa stalo. Vždy je pri zákonoch predkladateľ a spravodajca. Spravodajca má aj úlohu navrhovať hlasovania, ktoré sú často zložité. Bol som spravodajcom k jednému zo zákonov, ktorého predkladateľom bol poslanec Ondrej Dostál. Keďže počas rozpravy podali k zákonu pozmeňujúci návrh poslanci Dostál a Vetrák, stalo sa, že sa hlasovanie skomplikovalo v tom, že niektoré body bolo treba neschváliť, aby sme schválili body z pozmeňovacieho návrhu, ktorý dané veci upravoval lepšie. Preto som Národnú radu pri hlasovaní upozornil, že napriek odporúčaniu výboru, treba hlasovať opačne. Šlo to celkom v pohode, neschválili sme pôvodné návrhy a schválili tie z pozmeňovacieho návrhu.


Tie body v pozmeňovacom návrhu boli dva a ja som prečítal doslova: "Teraz prosím dajte hlasovať o pozmeňujúcich návrhoch pána poslanca Vetráka a Dostála o bodoch 1 až 3 spoločne."
Žiaľ, bol tam preklep. Malo to byť 1 a 2, a nie 1 až 3. Lebo bod 3 ani neexistoval.


Upozornil na to poslanec z opozície a povedal, že to bolo preto zmätočné hlasovanie. Hlasovanie sa odložilo. Zistilo sa, že sa vlastne žiadna vecná chyba nestala, teda aj keby to bolo takto ostalo, platilo by hlasovanie (pretože body 1 a 2 boli schválené a navyše bod 3, ktorý neexistoval). Toto bolo stanovisko šéfa celej legislatívy NR SR. Ja, ako spravodajca som zodpovedný za hlasovanie, ale ide často o tak zložité veci, že ak by nám právnici v NR SR s týmto nepomohli a nepripravovali vopred, žiaden poslanec by to sám od seba legislatívne čisto nezvládol.


Nič strašné sa teda nestalo. Poslanec Taraba, ktorého som spomínal v úvahe na začiatku, však neváhal zareagovať posmešne s tým, že "Koalícia svojim amaterizmom prekvapí...".


Hlasovania v NR SR nie sú takým jednoduchým procesom. Kontrola legislatívnych procesov z administratívneho a právneho hľadiska je prísne sledovanou vecou a pracuje na tom množstvo ľudí. Dve takéto dámy sú aj na Výbore NR SR pre zdravotníctvo. Tieto dámy, z ktorých jedna je tajomníčkou výboru, tu pracujú dlho. Možno 30 rokov. Je jedno, aká politická garnitúra je pri moci - robia svoju prácu skutočne precízne a za rok stretávania sa s nimi na výbore môžem povedať, že ide o vysoko cenené profesionálky. Za celý rok prechádza cez tento výbor množstvo zákonov. Nepamätám si, žeby tieto profesionálky spravili chybu. Pani tajomníčka sa mi ospravedlnila, že teraz spravila preklep, ľudskú chybu. A ja to chápem. Ja som chybu neodhalil. Žiaľ, teda aj moja chyba. Niektorí ľudia, ktorým diktuje povýšenectvo a pýcha, nie sú schopní to pochopiť.


Vieš, Ruben, tu sa aj preklep často môže pretaviť v nejakú zlú vec. Tento prípad to však nebol - nič by sa nestalo, ani keby to ostalo odhlasované aj s tým preklepom. Mrzí ma však, že niektorí ľudia majú problém oceniť dobré veci, ale veľmi radi si kopnú, ak sa vyskytne chybička.


Som na to v svojom živote, aj v svojej pedagogickej a už aj v poslaneckej práci zvyknutý. Týmto verejným listom chcem poďakovať celej legislatíve, všetkým pracovníkom v NR SR, tým včeličkám, ktoré až tak nevidno, samozrejme vrátane tajomníčky zdravotníckeho výboru, ktoré ale robia neskutočne precíznu prácu.


Ruben, keď vyrastieš, skús sa aj ty pozerať na veci ľudsky, tak, že chyby môžu nastať a nikdy sa z iných ľudí za takéto prirodzene ľudské omyly nevysmievaj.

Maj sa chlapček a pozdravuj doma...

Tvoj ocko.

12.5.2021