List synovi (14): Mala by nás rozložiť diplomovka?

Snimka obrazovky 2020-07-01 o 103753png

Ahoj Ruben,

dnes ti chcem napísať o tom, že tvoja myšlienka je tvoja a cudzia je cudzia. Aj o tom, že kradnúť je zlé. Nielen kradnúť hmatateľný majetok, ale aj myšlienky. Ako v ostatných listoch, aj dnes sa dotknem politiky...

Už niekoľko dní sa Slovensko zaoberá kauzou „diplomovka“. Vyjadrili sme sa už ako klub OĽaNO, mnohí ma však kontaktujú a píšu mi správy, aby som sa vyjadril aj ja osobne. Vedia, aké sú moje postoje a pýtajú sa ma, či sa to vo mne nebije. Zastavujú nás novinári a kladú nám otázky. Vydali sme tlačové stanovisko a napriek tomu, že sme verejne toto zlyhanie odsúdili, niektorí sú nespokojní a chcú od nás... čo vlastne chcú?

Skúsim to zhrnúť zo svojho pohľadu učiteľa, ale aj pohľadu politika.

Pre mňa – nielen ako učiteľa, ale aj človeka, ktorý tvorí a píše (nielen záverečné práce na absolvovaných vysokých školách), je zlé a nesprávne prevziať text a neuviesť autora. Toto sa stalo a toto bolo odhalené v diplomovej práci predsedu NR SR. A oheň je na streche. Čo s tým?

Takmer tri hodiny sme sa rozprávali na klube OĽaNO o téme vypracovania diplomovky predsedu NR SR. Dostával nepríjemné otázky – na ktoré odpovedal. Nikto ho na klube nepochválil, práve naopak: Priznal si chybu. Priznal si, že to uľahčil. Priznal, že to spraviť nemal.

Boris Kollár mal v práci citácie i zdroje, niektoré veci si od svojho oponenta prevzal a vraj sa s ním dohodol, že ich nemusí „zazdrojovať“. Zlé, zlé, zlé. Musí uviesť zdroj. Vydával takto cudzie myšlienky za vlastné – a aj keď mu tento postup prešiel cez oponenta, pred komisiou (v ktorej jeho oponent bol), keď jeho práca prešla systémom, ktorý má nastavený samotná škola (prípustná zhoda), aj tak je odsúdeniahodné to, čo spravil.

Niekoho mohli vyjadrenia Borisa Kollára presvedčiť, ale väčšina klubu mala opačný názor a preto sme sa zhodli na tlačovom vyjadrení, ktoré sme spoločne prezentovali na verejnosti. Aby si vedel o čom je reč, odcitujem ti toto vyjadrenie celé:

...

ZÁKON MUSÍ PLATIŤ PRE VŠETKÝCH ROVNAKO

Predseda poslaneckého klubu hnutia OĽANO Michal Šipoš: „Na poslaneckom klube sme kládli Borisovi Kollárovi otázky viac ako tri hodiny. Na všetky položené otázky odpovedal, pričom nevyjasneným problémom zostalo necitovanie vlastného školiteľa, ktorý mu takéto konanie dovolil."

Poslanecký klub hnutia OĽANO takéto konanie považuje za zásadné zlyhanie školiteľa, oponenta, študenta ako aj systému hodnotenia záverečných prác. OĽANO rovnako odsudzuje všetky formy plagiátorstva.

Na základe udalosti posledných dní v súvislosti s diplomovou prácou Borisa Kollára, poslanecký klub OĽANO žiada ministra školstva Branislava Gröhlinga a ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, aby spoločne do septembra tohto roku zabezpečili prijatie a účinnosť zákona, ktorý preverí originály všetkých záverečných prác od obdobia, na ktorom sa minister školstva spolu s ministerkou spravodlivosti dohodnú a nastavili systém tak, aby každý kto získal titul nezákonne, oň prišiel.

Boli by sme veľmi radi, aby táto úloha bola príslušnými ministrami včas a riadne splnená a nepočúvali sme celé leto len výhovorky, ako sa to nedá.

Veríme, že všetky vysoké školy budú v tejto veci nápomocné a sprístupnia všetky potrebné dokumenty potrebné pre preverenie zákonnosti udeľovania titulov.

Žiadame, aby príslušní ministri školstva a spravodlivosti nastavili systém tak, že vysokým školám, na ktorých sa preukáže vysoká miera plagiátorstva záverečných prác, bude automaticky odobratá akreditácia a tieto vysoké školy tak budú vyradené zo siete vysokých škôl.

„Tak, ako sme to sľúbili ľuďom pred voľbami, stojíme si za tým aj dnes - ZÁKON MUSÍ PLATIŤ PRE VŠETKÝCH ROVNAKO. Budeme preto akceptovať akýkoľvek výsledok preverenia udeľovania titulov bez ohľadu na to, kto o titul príde," dodal Michal Šipoš.

Poslanci hnutia OĽANO sú pripravení zúčastniť sa mimoriadnej schôdze NR SR kedykoľvek počas letných mesiacov a podporiť vo verejnom záujme príslušný zákon aj v skrátenom legislatívnom konaní.

...

Postup pri písaní práce Borisa Kollára sme teda odsúdili a neschválili. Preto sú vyjadrenia niektorých ľudí – aj politicky činných – nekorektné, keď tvrdia a rozširujú, že premiér a OĽaNO schvaľujú to, čo Boris Kollár spravil.

Toľko k nášmu postoju k danej téme. Treba pripraviť zákony tak, aby sa takéto veci nemohli diať a aby takéto práce nemohli „prejsť“ systémom. Náš postoj je jasný.

Teraz prejdem k politickej rovine.

Boris Kollár je tým, kto pochybil v etickej rovine. Je na ňom, ako sa ku svojej kauze postaví. Ospravedlnil sa a priznal, že chybu urobil. Lenže to nestačí – kričia aj niektorí politici vládnej koalície, nehovoriac o opozícii či mimoparlamentných stranách. Vieme, o čo im ide.

Poviem to na rovinu – momentálne to vyzerá tak, že SME RODINA odíde ako celok z koalície pri odvolaní či odstúpení parlamentu z jeho funkcie. Reálne teda hrozí rozpad koalície. Preto základná otázka znie: Má sa rozpadnúť koalícia na diplomovke predsedu NR SR?

 

Možno existuje mnoho ľudí, ktorí si toto želajú. Ale je tu množstvo tých – a som presvedčený, že ich je omnoho viac – ktorí sú za to, aby koalícia ďalej fungovala a pokračovala v „oprave“ krajiny. Ak niekto vyčítal Richardovi Sulíkovi či Ivete Radičovej, že vláda „padla“ na eurovale, čo budú hovoriť, ak to stane na diplomovke?

Igor Matovič sa možno niekedy nechá uniesť a prenesie do svojho prejavu viac emócii a potom sa vyjadrí tvrdšie a nie politicky uhladene – ale nesie na svojich pleciach zodpovednosť za krajinu.

Čo teraz? Ideme odovzdať krajinu ako na striebornom podnose Pellegrinimu s Ficom a Kotlebom alebo to máme ťahať ďalej a bilancovať o 4 roky?

 

Ruben,

kedysi, keď bol premiérom Mikuláš Dzurinda, tak bol jeho najbližším spolupracovníkom Ivan Mikloš, ktorý zastával post ministra financií. Je to človek, ktorý má liberálnejšie zmýšľanie ako ja. Prečítal som si však jeho slová o tom, ako vo svojej liberálnej facebookovej bubline zachytil vyjadrenia proti súčasnému premiérovi a jeho postoju v kauze „diplomovka“.

Tiež si nemyslí, že sa premiér vyjadruje najšťastnejšie, ale tiež vyzdvihuje jeho zodpovednosť za krajinu. Doslova vo svojom texte píše: „Som však presvedčený, že Matovič v princípe nemohol konať inak. Možno mohol voliť šikovnejšiu komunikáciu a argumentáciu, ale v konečnom dôsledku musel mať a aj mal na zreteli svoju zodpovednosť za krajinu a za to, či ju dokáže zmeniť k lepšiemu.“ A dodal ešte: „A meniť k lepšiemu ju musí s Kollárom, tak rozhodli voliči.“ 

Ruben,

keď sme išli do volieb, robili sme to so snahou prevziať moc a opraviť krajinu. Opraviť to, čo sa tu za dlhé obdobie pokazilo. Každý problém a každú nekalosť treba pomenovať i odsúdiť. To sme spravili. Treba prevziať aj politickú zodpovednosť – to je úloha každého politika. Ale bola by to katastrofa a výsmech našim voličom a ľuďom, ktorí sa potešili zmene v krajine, ak by sme ľahkovážne položili „na diplomovke“ vládu. Ja si myslím, že na tomto by vláda padnúť nemala.

Tiež, rovnako, ako Ivan Mikloš hovorím, že premiér a napokon aj my (jeho poslanci a celá koalícia) máme za túto krajinu zodpovednosť a je našou povinnosťou 4 roky pracovať na jej oprave.

Synček môj,

nie som naivný a viem, že takýchto nášľapných mín tu bude v budúcnosti ešte mnoho. Zlo treba pomenovať a povedať, že je zlom. Treba sa však s ním tak vysporiadať, aby jeho následky neboli ešte neporovnateľne väčším zlom. OĽaNO nevládne samotné. Takto rozhodli voliči. Sme nútení spolupracovať a verím, že napriek zakopnutiam posunieme Slovensko za 4 roky dopredu.

Drž sa!

Tvoj ocko