List synovi (1): Ako som sa stal poslancom

Snimka obrazovky 2020-05-15 o 162411png

Asi si to prečítaš troška neskôr, synček môj, ale ja ti to píšem už teraz, aby som nezabudol. To, čo sa nám v životoch stane, nie je dielom náhody. Verím, že sa veci dejú Božím riadením. Celý môj život sa o tom presviedčam.

To, že som kedysi stretol tvoju mamičku, to, že sa teraz tešíme na tvoje narodenie, ale aj množstvo vecí, o ktorých ti napíšem možno niekedy nabudúce, je vlastne milosť a dar. Teraz by som ti rád napísal, ako sa mi prihodilo, že som sa ocitol v NRSR ako poslanec...

Vždy som sa zaujímal o veci verejné, o politiku. Aj o tú komunálnu, aj o „veľkú“. Keď minulý rok leto podávalo štafetový kolík jeseni, oslovili ma ľudia z OĽaNO. Predtým, mi síce čosi naznačil župan Jozef Viskupič, s ktorým som spolupracoval, ale nebral som to ešte ako nič záväzné. Teraz som však bol postavený pred zásadné rozhodnutie. „Poď nám pomôcť v politickom boji za lepšie Slovensko,... vybrali sme si ťa a ponúkame ti miesto na našej kandidátke“, zaznelo na druhej strane telefónu. Dostal som asi týždeň na rozmyslenie. „Prečo práve ja?“, reagoval som. „Vieme, čo robíš, vieme o tvojich aktivitách, máme na teba dobré referencie, vybrali sme si ťa zo zoznamu asi 800 ľudí...“

Rozhodol som sa ponuku prijať a následne som sa dozvedel, že mi pridelili číslo 48. A potom sa to začalo skladať... Vesmír funguje ako výborne namazaný stroj. Fyzikálne konštanty Niekto veľký tak perfektne nastavil, že tu, na Zemi napokon mohol vzniknúť život. Ja viem, preháňam v tom prirovnaní, ale to mi napadlo, keď to všetko do seba zapadlo tak, aby som sa tým poslancom stal. Predstav si čo sa všetko stalo: Dostal som relatívne vysoké miesto na kandidátke. Za bežných okolností by to však nestačilo. Vo voľbách mi dalo preferenčný krúžok 3917 voličov. Ani to však na „prekrúžkovanie“ sa vyššie nestačilo. OĽaNO však vyhralo voľby s parááádnym náskokom. Zároveň sa do parlamentu tesne nedostalo ani KDH ani PS Spolu a ani ďalšie strany a tým pádom naše hnutie dostalo viac mandátov. Až 53. Podľa Volebného zákona som bol druhým náhradníkom a po vytvorení vlády som sa dostal na uvoľnený poslanecký post po Jankovi Budajovi, ktorý sa stal ministrom životného prostredia. Zložil som poslanecký sľub, bol som z Gymnázia v Skalici uvoľnený na výkon verejnej funkcie a začína sa trocha iná práca, akú som vykonával ostatných 18 rokov.

Tak čo povieš? Je to náhoda? Ja myslím, že to niekto takto chcel a ja som len nehodným nástrojom v jeho rukách. Som tam. Čaká ma veľa práce, príkoria, možno to bude ťažké. Vlastne, určite to bude náročné. Ale vieš čo, synček môj...? Milujem tvoju mamku. Je úžasná. Aj tvoju sestričku Lianku, ktorá je už veľká slečna a aj tvojich velikánskych bratov, dvojčatá Olivera a Marka. Ja som sa vždy z práce k rodinke vracal veľmi rád. Lebo vy ste to najcennejšie, čo mi Pán Boh v živote poslal do cesty. Verím, že s vašou podporou a s pomocou Božou všetko zvládnem ľahšie.

S láskou, tvoj ocko